Gyűrűk Ura kritika
Pinpike 2005.04.29. 16:55
Hmmmm...egy kritika
Cím: Gyűrűk Ura kritika
Író: Pinpikemakeszeger@freemail.hu
Korhatár: bárki olvashatja
Megjegyzés: kicsit talán tudományos lett….és lehet, hogy elfogult is vagyok….
Gyűrűk ura
Tolkien trilógiájáról és az ez alapján készült Peter Jackson filmről két vélemény alakult ki. Egyeseket teljesen elvarázsolt a műalkotás, mások viszont úgy gondolják, hogy csak erőszak lelhető fel a filmben. Én úgy vélem, hogy az előbbiek felfedezték és megértették a történetben rejlő csodát.
Tolkien 10 évig írta e művet, melyben egy új világ történelmét hozza létre. Fajokat teremt (tünde, ork, hobbit,…) mindegyikhez külön nyelvet, írást, családfát… teremt. Megrajzol egy térképet, ahol a jó és a rossz küzdelme folyik. A Gűrűk Ura trilógiát több könyvvel is bővíti (pl.: Szilmarilok, Babó ).
A könyvek annyi misztikus elemet tartalmaznak, hogy senki nem mert arra válalkozni, hogy megfilmesítse. Peter Jackson volt a merész, ki 4 év alatt kemény munkával a könyvhöz hű filmet hozott létre. Bár egy-két jelet kimaradt vagy átalakult, így is a közönség nagy része elégedett volt. A 3 könyvet nem is lehetett volna jobban kifejteni, hisz így is hosszúra sikerültek a filmek.
Peter Jackson mindenkit meglepett azzal, hogy a szerepeket olyan színészeknek adta, akik még eddig nem szereztek óriási hírnevet. Ez nem is baj, hisz gondoljunk csak bele, valószínűleg Ben Afflecket nem tudnánk elképzelni Aragornként.
A szereplők úgy lettek kiválogatva, hogy a színész és a szerepe között legyen valamilyen kapcsolat, de ne csak külsőleg, hanem belsőleg is.
Peter Jackson Új-Zélandon született, vagyis természetesnek találta, hogy a filmet is Új-Zélandon forgassa. Ez teljesen érthető, hisz csodálatos tájak találhatók itt.
Annyi kitalált helyszín van a műben, hogy a filmben nagy szerepet játszott a számítógép. Viszont a stáb arra törekedett, hogy ne csak filmvásznon létezzen a film, hanem a főbb helyszínek kézzelfoghatók legyenek. Edorast és az Aranycsarnokot megépítették, ugyanúgy, mint a körülötte lévő falut. A többi hellyel már nem volt ilyen egyszerű dolguk, hisz Vasudvardot eredeti méretben nem lehet megépíteni. Richard Taylor és csoportja a Helm-szurdok, Vasudvard, Völgyzugoly, Minas Thirit és még sok más helyszínkicsinyített mását csinálta meg makettból.
Az Egy Gyűrű nagyon fontos a filmben és a könyvben is. Hisz az Egy Gyűrűtől függ Középfölde sorsa. A Gyűrűnek nem csak az a különleges tulajdonsága, hogy aki az ujjára húzza, az láthatatlan lesz, hanem az is, hogy bármikor meg tudja változtatni a méretét (Szarumán ugyanúgy tudta hordani az Egy Gyűrűt, mint Frodó). A filmben az aranyművesnek, Jens Hoyer Hannsennek 30 különféle speciális Gyűrű-variációt készített. A legnehezebben elkészíthető Gyűrű az volt, amikor az Egy Gyűrű cserbenhagyja Gollamot, és gurul lefelé a köves lejtőn. Ennek az átmérője 20cm lett, és acélból készült, amit lefújtak arannyal.
A Gyűrűk Ura zenéjét az észak Londonban található Air Lyndhurstban vették fel. A film zenéjének mindig az adott cselekmény érzelmeit kell kifejeznie. A filmben a zene mindenképpen tükrözi a szereplők érzelmeit, és segít, hogy mi nézők is együtt küzdjünk Frodóval és a többiekkel.
Biztos, hogy a színészeknek és a nézőknek egy életre szóló élményt nyújtott a film.
|