AZ ELVESZETT MESÉK KÖNYVE I.
A régi angol nyelv és irodalom tudósának, az ősi kelta monda és legendavilág újjáteremtőjének és archaizáló folytatójának, egy szuverén mesevilág világhírű megteremtőjének nemcsak a fő művei lehetnek érdekesek a megbűvöltek számára (A babó; A gyűrűk ura című trilógia stb.), hanem az e műveket megelőző és követő, a bennük teljessé érlelt világot először felvázoló és az elvarratlan szálakat továbbszövő munkái is. A szerző fia ennek az érdeklődésnek kívánt megfelelni, amikor apja kézirataiból, a kerek egésszé sohasem alakított, sőt nagyobbrészt félbe hagyott munkákból összeállította Az elveszett mesék könyve című sorozatot. A nagyarányú filológiai munkával megszerkesztett és kiadhatóvá tett változat persze elsősorban nem tudományos okokból készült, éppen ezért a szerkesztő-kiadó nem is a mesék megírásának időrendjében adja közre azokat, hanem úgy, mintha egymást folytató, egymásra épülő történetek lennének. Az alapfikció szerint arról van szó, hogy Eriol, a tengerész eljut a nagy művekből is ismert Közép-Földre, ahol nemcsak találkozik a tündékkel és hasonló lényekkel, de módja nyílik meghallgatni azok meséit, történeteit, ősi folklórműveit is. Ezek az Eriol meghallgatta mesék sorjáznak a kötetben, hol hosszabb történetekké állva össze, hol csak egy-egy epizód erejéig, természetesen a klasszikus lények szereplésével, vagyis tündékkel, valákkal, orkolokkal, törpökkel, stb. A nagy művek ismerői teljesen otthon érezhetik magukat e mesék olvastán is, aki viszont most kezdi el az ismerkedést Tolkien világával, egy kissé különösen fogja érezni magát: az az ősi eposzokra, mondakörökre emlékeztető teljesség és intenzív atmoszféra kevésbé sugárzik e végül is nem teljesen elkészült művekből, mint pl. trilógiából.
A szilmarilok The Silmarillion J. R. R. Tolkien
A belső borítón:
A Gyűrűk Urá-nak rajongói most megismerkedhetnek az előtörténettel - ám akik amazt még nem olvasták (vannak-e ilyenek?), azok is kellemes, gyönyörű mesét vehetnek a kezükbe. Kötetünk első és második része ("Ainulindale" és "Valaquenta") a tolkieni rege őskoráról, a világ teremtéséről és az istenekről szól. A három szilmaril Feanor, a tünde kovács műve, bennük fénylik Valinor, az istenek hazája két sugárzó fájának világa. Morgoth, a Sötét Úr azonban elragadja őket, és ezzel kitör a háborúság közte és a tündék között. Egy szilmarilt sikerül visszaszerezni a szerelem hatalma által - s végül, az utolsó csata után, melyet az istenek oldalán vív tünde és ember a sötétség erői ellen, mindhárom szilmaril a helyére kerül: egyből csillag lesz az űrben, egy a tengerbe hull, egy a tűzbe. A kötet harmadik része, az "Akallabêth" pedig a másodkor története, Númenor tündökléséé és bukásáé. A szilmarilok tartalmazza mindazon meséket és mondákat, melyekre oly sokszor hivatkoznak A Gyűrűk Urá-ban, például Berenét és Lúthienét. Akik Tolkien világát megszerették, vagy éppen most pillantanak bele először, ebben a műben sem fognak csalódni.
Beowulf,Szörny és Kritikusok
A Babó
A Gyűrűk Ura mellett A hobbit (vagyis Szobotka Tibor fordításában A babó) J.R.R. Tolkien legismertebb könyve, voltaképp a híres trilógia előzménye. A babó különféle feldolgozásainak létrejötte (1934) óta a világ könyvpiacán előkelő helyet foglal el. Mindazoknak, akik most e képregényváltozatot elolvasták, és illusztrációiban gyönyörködtek, szíves figyelmébe ajánljuk az alapművet, amelyet a Ciceró Kiadó jelentetett meg, és amelyből Mr. Bilbo Baggins, vagyis Zsákos Bilbó, a Gonoszok és a Jók harcát, a tizenhárom kirabolt törpe, Gandalf varázsló és mindmegannyi nagyszerű hős, valamint a tolvaj Szmóg sárkány kalandos történetét izgulhatja végig. A babó örök érvényű meseregény, Tolkien mítoszteremtő, alkotó tevékenységének kiemelkedő remeke.
A sonkádi egyedi gazda
mesék világa soha nem állt távol az oxfordi nyelvészprofesszortól, hiszen kutatóként is a mitológia, az elfeledett vagy ismeretlen eredetű mesék és legendák világa vonzotta, így nem csoda, hogy gyermekei szórakoztatására is elsősorban ilyen jellegű történeteket talált ki, amikről nem is gondolta, hogy másokat is érdekelhetnek. Éppen ezért ő maga is nagyon meglepődött azon a hihetetlen sikeren, amit 1937-ben a mezítlábas babó kalandjai hoztak számára. Ezen felbuzdulva aztán sorra születtek a mesék olyan emlékezetes alakokról, mint a sonkádi Egyed gazda, Pepecs mester, a woottoni kovácsmester és Tom Bombadil. A történetek hangvétele messze áll Tolkien főművének komolyságától, ám ezekben is érződik a szerző kultúrtörténeti érdeklődése, a gyermekei iránti szeretet, a csemeték gondolkodásmódjának figyelembe vétele, a kiapadhatatlan fantázia és mesélőkedv.
A Gyűrűk ura
/trilógia/
|